Güncel Market İndirim Dergileri:

                                    

Güncel Stil ve Moda Dergileri:

Güncel Yapı ve Teknoloji Market Dergileri:

                  

Sanal Pazaryerleri "Günün İndirimleri":

           

Siteyi Favorilerinize Ekleyin!:

Galaksirehberi.com E-Posta Aboneliği:

7 Mart 2014 Cuma

Futbolda Elektronik Bilet

Futbol maçlarına girişte elektronik bilet uygulaması 14 Nisan'dan itibaren başlayacak

 Türkiye Futbol Federasyonu, futbol maçlarına girişte elektronik bilet (e-bilet) uygulamasının 14 Nisan Pazartesi gününden itibaren başlayacağını açıkladı.

Böylelikle, kağıt bilet dönemi kapanırken, yurt genelinde statlara girişler sadece elektronik kart ile mümkün olacak.

Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önleme Kanunu olarak bilinen 6222 sayılı yasanın getirdiği e-bilet projesi kapsamında artık maçlara girişler sadece elektronik kartlarla yapılacak. Akıllı kart teknolojisiyle donatılan elektronik sportif kimlik kartları, stadyumların yanı sıra ulaşım, alışveriş olmak üzere günlük hayatın birçok alanında da kullanılabilecek.


Sistemin yürürlüğe girmesiyle kağıt bilet devri de kapanacak. Kartlandırmanın başlamasıyla basılı bilet derdi sona erecek, maçlar elektronik biletlere tanımlanacak ve müsabakalara çok daha hızlı bir şekilde, uzun kuyruklarda beklemeden girmek mümkün hale gelecek. Kısacası, kağıt maç bileti kaybolmasın, maça girmeden yanlışlıkla yırtılmasın diye saklama derdi ortadan kalkacak.

Taraftarlar ister internetten, ister satış noktaları ve stat girişlerinden bir defaya mahsus olmak üzere e-kartlarını çıkartacak. Bu kartla ister internetten ister gişelerden isterlerse de Türkiye genelindeki binlerce aktif noktadan istediği maçın biletini satın alınabilecek ve maçlar güvenli bir şekilde önceden alınan koltuktan izlenebilecek.

E-bilet sayesinde maçlarda kanunlara aykırı davrananların stadyumlara girmesi engellenecek, genç, yaşlı, kadın, erkek demeden toplumun her kesiminden insanların aileleriyle çekinmeden maçları izleyebilmesinin önü açılacak. Bu sistem aynı zamanda futbolun tüm toplum kesimleri arasında daha saygın ve centilmence bir spor dalı olarak kabul ve beğeni görmesini sağlayacak.

Maçlara girmek isteyen taraftarlar elektronik kart alacak. Elektronik kartlar kişiye özel olacak ve satın alınan elektronik maç biletleri bu kartlara yüklenecek. Taraftarlar kartlarını stadyum kapılarında bulunan elektronik okuyuculara okutarak içeri daha hızlı girebilecek ve kendi koltuklarında oturabilecek.


Elektronik kart, ister internet üzerinden, ister satış noktaları ve stat girişlerinden bir defaya mahsus olmak üzere kolaylıkla alınabilecek.

Sporseverler yine ister internet üzerinden, ister gişeden, isterlerse de Türkiye genelindeki binlerce noktadan istedikleri maçın biletini satın alarak kartlarına yüklenmesini sağlayabilecek. Mevcut bilet ya da kombine sahipleri de haklarını elektronik kartlarına tanımlayabilecek.

İnternetten başvurmak isteyenlerin, e-kart için belirlenen web sitesini ziyaret ederek, başvuru formunu doldurup, fotoğrafı hemen o anda çekip sisteme yüklemesi yeterli olacak. Sonrasında e-kart adrese teslim edilebildiği gibi, belirli PTT şubelerinden veya stat gişesinden de teslim alınabilecek.

Bunun dışında stat gişelerinden başvuru yapmak ve hemen orada kişisel başvuru ile e-karta sahip olmak mümkün.

Bir başka imkan ise Türkiye çapındaki binlerce satış noktası. Bu noktalardan yine benzer işlemlerden sonra birkaç dakika içerisinde e-karta sahip olunabilecek.

Kart ülke çapında geçerli olacak

Akıllı kart teknolojisiyle donatılan elektronik sportif kimlik kartları sadece statlara girmek için kullanılmayacak.

14 Nisan Pazartesi günü itibarıyla taraftarların kendi illeri dışındaki maçlara da bilet alabilmesi mümkün olacak.


Sporseverler, Spor Toto Süper Lig ve PTT 1. Lig maçlarını stadyumda izlemek için e-biletlerini elektronik kartlarına yükleyecek.

Stadyumlarda devreye girecek yeni sistem, 14 Nisan Pazartesi günü itibarıyla Spor Toto Süper Lig ve PTT 1. Lig'de oynanacak bütün maçlarda uygulanmaya başlayacak.

E-karta nereden ve ne zaman başvurulabileceğiyle ilgili detaylı bilgiler, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından daha sonra açıklanacak.Hiç yorum yok: